İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Muhammed Cemşidi, ABD Başkanı Biden'ın İran'a yönelik mesajları hakkında konuştu. Cemşidi, Biden'ın verdiği mesajların "uyarı" değil, "rica" içerdiğini açıkladı.

Cemşidi, sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, ABD'den gelen iletilerin, Başkan Biden'ın açıklamalarının İran'ın en üst lideri Ayetullah Ali Hamaney'e yönelik olmadığını belirtti. İranlı yetkili, "ABD'nin mesajları ne devrim liderine yönelikti ne de İran'dan talep ve isteklerinden başka bir şeydi. Biden, İran'ı uyardığını düşünüyorsa ekibinden mesajların metnini kendisine göstermesini istemeli" dedi.

Biden'ın "Bir ayetullah var ve eğer bu şekilde devam ederlerse ona karşılık vereceğimizi ve buna hazırlıklı olmaları gerektiği" açıklamasını hatırlatan Cemşidi, bu ifadelerin gerçekleşen olaylara işaret etmediğini vurguladı.

Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı

Orta Doğu'da tansiyon son dönemde yükselmiş durumda, özellikle İsrail, İran destekli gruplar ve ABD askeri arasındaki gerginlikler artmış durumda. İranlı yetkililerin bu açıklamaları, tarafların bu durumu yönetme ve iletişimde yaşadığı zorlukları gözler önüne seriyor.