Kaza yerinde hayatta kalan hiçbir kişi bulunamadı. Kaza ayrıca Dışişleri Bakanı Hossein Amir Abdollahian, Doğu Azerbaycan Valisi Malek Rahmati, Juma Tebriz İmamı, uçuş ekibi ve diğer yolcuların toplam dokuz can kaybına mal oldu.

İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi'yi taşıyan bir helikopter, 19 Mayıs 2024'te İran-Azerbaycan sınırına yakın dağlık ve kırsal bir alana acil bir "sert iniş" yapmak zorunda kaldı. Bulutlu hava nedeniyle acil servisler saatlerce bölgeye ulaşamadı.

Raisi daha önce Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliev ile İran'ın Khoda Afarin vilayeti yakınlarındaki Araxe Nehri üzerindeki bir barajın açılışına katılmak için bir araya gelmişti. Olay, Raisi'nin bir petrol rafinerisini ziyaret etmesinin ardından planlanan Tebriz'e dönüş yolculuğu devam ederken meydana geldi.

Üç helikopter başkanlık konvoyunun bir parçasıydı. Sadece biri acil iniş yapmak zorunda kaldı, diğer iki helikopter yolculuklarına sorunsuz devam etti.

Olaydan saatler önce kaydedilen ziyaretin görüntülerine göre, olaya karışan helikopter bir Bell UH-1N Twin Huey gibi görünüyor.

Çeşitli İran medya kuruluşları, Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahian, Doğu Azerbaycan Valisi Malik Rahmati ve diğer yetkililerin de helikopterde olduğunu bildirdi. İniş, engebeli arazisi nedeniyle erişilmesi zor olan Dizmar ormanı yakınlarında gerçekleştiği bildirildi.

İçişleri Bakanı Ahmad Vahidi, hava koşullarının kurtarma çabalarını engellediğini belirterek olayı televizyonda doğruladı.

"VURAN" zırhlı araçları Gürcistan ordusuna teslim edildi "VURAN" zırhlı araçları Gürcistan ordusuna teslim edildi