İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), resmi internet sitesi üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e yönelik tutumunu kınadı.

Açıklamada, "İslam İşbirliği Teşkilatı, işgalci güç İsrail'in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e karşı ahlaki ve hukuki kurallara aykırı olan sözlü saldırısını şiddetle kınıyor. Bu, İsrail'in BM ve Genel Sekreteri üzerinde uyguladığı siyasi baskı ve şantaj taktiği olarak değerlendirilmektedir." ifadeleri kullanıldı.

İİT'nin açıklamasında, Guterres'in BM Güvenlik Konseyi'ndeki konuşmasının uluslararası hukuk ve BM anlaşmaları ile uyumlu olduğu ve BM Genel Sekreteri olarak görev ve sorumluluklarını yerine getirdiği belirtildi.

Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota

Ayrıca, Genel Sekreter Guterres ve BM organlarının, İsrail'in Filistin halkına, topraklarına ve kutsallarına karşı işlediği savaş suçlarına son verme çabalarının takdirle karşılandığı vurgulandı.

Hatırlatmak gerekirse, BM Genel Sekreteri Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırıları kınamış ve Filistin sorununun temelindeki uzun süreli sorunlara dikkat çekmişti. Bu sözlerin ardından İsrail, Guterres'in istifasını talep etmiş ve İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Guterres ile yapılması planlanan görüşmeyi iptal etmişti.