İspanya Hükümeti'nin Sosyal İşler ve Devlet Başkanlığı'ndan Sorumlu Devlet Bakanı ve Unidas Podemos Partisi lideri Yolanda Díaz, Filistin'de yaşanan son olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu. Díaz, İsrail'in Filistin halkına yönelik uyguladığı şiddeti kınadı ve daha ciddi önlemler alınması gerektiğini savundu.

Bakan Díaz, İspanya hükümetindeki ortağı olan Sosyalist İşçi Partisi'nden (PSOE) gelenlerle bir araya geldiği basın toplantısında, İsrail'in Filistin'e yönelik "soykırım" olarak nitlendirdiği şiddeti kınadı. Díaz, bu duruma karşı diplomatik ilişkilerin acilen askıya alınması gerektiğini belirtti.

Japonya: Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar önemli Japonya: Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar önemli

Ayrıca, Díaz, İsrail'in siyasi sorumlularına karşı ekonomik yaptırımlar uygulanması gerektiğini ifade etti ve bu konuda Avrupa düzeyinde bir görüşme yapılması gerektiğini söyledi. Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında Rusya'ya uygulanan yaptırımları örnek gösteren Díaz, İsrail'e ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya karşı benzer yaptırımların uygulanması gerektiğini dile getirdi.

Díaz, İsrail'in Filistin sivil halkına yönelik uyguladığı şiddetin uluslararası insancıl hukukun açık bir ihlali olduğunu vurguladı. Ayrıca, İsrail'e yönelik bir silah ambargosu uygulanması çağrısında bulundu. Son olarak, Avrupa'nın bağımsız bir şekilde hareket edebileceğini ve barışı sağlamak için daha fazla adım atması gerektiğini ifade etti.