İsrail Dışişleri Bakanı Cohen, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat ve İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Binbaşı Libby Weiss'in katıldığı çevrim içi basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Bakan Cohen, yaşanan gelişmeleri Hamas'ın sorumluluğuna atarak, "Hamas, İran'ın vekilidir." ifadesini kullandı. Ayrıca geleceğe dair Cohen, "Nelerin yapılacağını zamanı geldiğinde göreceğiz. Bu birkaç gün sürecek bir mesele değil, zaman alacak bir süreç. Bölgede büyük bir savaşa izin veremeyiz." şeklinde konuştu.

Hollanda Savunma Bakanı Ollongren, Avrupa'nın silah üretimini hızlandırması gerektiğini söyledi Hollanda Savunma Bakanı Ollongren, Avrupa'nın silah üretimini hızlandırması gerektiğini söyledi

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Haiat, İsrail'in 18 yıl önce Gazze Şeridi'ni terk ettiğini ve geri dönmeyi düşünmediklerini açıkladı.

IDF Sözcüsü Weiss ise İsrail'in temel hedeflerini şu şekilde belirtti: "Ülkenin güney sınırını korumak, Hamas üyelerinin İsrail'e girişini engellemek, esir alınanları geri getirmek ve Hamas'ın askeri kapasitesini tamamen yok etmek."

Weiss, Gazze'ye götürülen esirleri geri getirme konusunda kararlı olduklarını vurguladı.