Filipin Hava Kuvvetleri, 114 milyon dolarlık Uzun Menzilli Devriye Uçağı Satın Alma Projesi’ni (Long Range Patrol Aircraft Acquisition Project /LRPA Acquisition Project) ve kazanan firmayı açıkladı. Navy Recognition tarafından yapılan habere göre proje, Revised Armed Forces of the Philippines Modernization Program/RAFPMP’ın Horizon 1 aşamasının bir parçası olup, ülkenin savunma yeteneklerinde önemli bir ilerleme yaratacak.

114 milyon dolar bütçenin tahsis edildiği proje, başlangıçta iki deniz karakol uçağının satın alınmasını hedefliyor. Uçakların envantere girmesiyle, Filipin Hava Kuvvetlerinin 300. Hava İstihbarat ve Güvenlik Kanadı’nda konuşlandırılması ve ülkenin deniz gözetleme ve istihbarat toplama yeteneklerini önemli ölçüde arttırması amaçlanıyor.

Yapılan detaylı müzakereler ve değerlendirmelerin ardından İsrailli Elbit Systems projeyi kazanan firma ilan edildi. Teslim edilecek ürün tam olarak bilinmezken, ATR-72 platformu konuşlu ELI-3360MPA’nın seçilmiş ürün olma ihtimaliyse çok yüksek. Satın alımın ise süreci kolaylaştırması ve daha verimli hale getirmesi için İsrail Savunma Bakanlığı ile hükümetler arası bir düzenlemeyle olması bekleniyor.

Peru, Güney Kore'den FA-50 jet alımını hızlandırdı Peru, Güney Kore'den FA-50 jet alımını hızlandırdı

Proje ilk kez Mayıs 2015’te kamuoyuna açıklanmıştı ve o tarihten beridir çeşitli geliştirme aşamalarından geçti. Şu anda proje, 2021’de kullanıma sunulan ilk finansmanla yeniden başlatıldı. İki uzun menzilli devriye uçağının (LRPA) teslimatı beş yıl içinde gerçekleştirilecek. Filipinler, uçağın ve görev paketinin performansını ve ömrünü optimize etmek için sürekli destek, eğitim ve bakım hizmetlerinden yararlanacak.

Amaç deniz güvenliği sorunlarına çözüm bulmak

Filipinler Milli Savunma Bakanlığı ve Filipinler Silahlı Kuvvetleri (DND-AFP), ulusal güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek LRPA projesi için uçağa kurulacak aviyonik ve özel sistemlere ilişkin spesifik ayrıntıları açıklamadı. Ancak Elbit Systems, 10 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamada ATR 72-600 tabanlı özel görev uçaklarının yetenekleri hakkında bir miktar bilgi vermişti. Verilen bilgilere göre sistemde gelişmiş bir görev yönetim sistemi, (Mission Management System/MMS) radar, elektro-optik (EO) ve iletişim sistemlerine ilaveten sinyal istihbaratı (SIGINT) yetenekleri yer alıyor.

Kaynak: defenceturk.net