İsrail Ordusu Radyosu'nun askeri kaynaklara dayandırdığı bir habere göre, Gazze'deki kara saldırılarında 20 İsrail askeri, yaşanan "dost ateşi" olayları sonucunda hayatını kaybetti.

Gazze'deki çatışmalarda ölen 105 İsrail askerinin beşte birini oluşturan yanlışlıkla vurulan asker sayısına vurgu yapılan habere göre, 13 asker, Filistinli direnişçi zannedilerek öldürüldü.

Haberde, 2 askerin tank ve zırhlı personel taşıyıcıların altında kalması sonucu, 2'sinin tanklardan açılan ateşte, 2 askerin isabet eden şarapnel parçaları nedeniyle ve 1 askerin de İsrail güçlerinin hedef göstermeksizin attığı "kör kurşunun" isabet etmesi sonucunda hayatını kaybettiği belirtildi.

Lübnan Hizbullahı, İsrail'e İHA ve roket saldırısı düzenledi Lübnan Hizbullahı, İsrail'e İHA ve roket saldırısı düzenledi

İsrail ordusuna göre, bu kayıpların sayısındaki artış, sahadaki askeri güçlerin çokluğu, çatışmanın süresi ve niteliği, bitkinlik, operasyonel disiplinsizlik ve askeri güçler arasındaki koordinasyon eksikliği gibi çeşitli nedenlere dayanmaktadır.

Daha önceki açıklamalara göre, İsrail ordusu, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda hayatını kaybeden asker sayısını 434 olarak duyurmuştu.