Gazze İçişleri Bakanlığı, İsrail saldırıları nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kalan Filistinlilerin İsrail savaş uçaklarının hedefi olduğunu açıkladı.

Yerinden edilmiş Filistinlilerin oluşturduğu konvoya düzenlenen saldırıda en az 70 kişi öldü, 200'den fazla kişi yaralandı.

Filistin resmi haber ajansı Wafa, saldırıyı "yeni bir katliam" şeklinde niteledi.

Haberde, İsrail güçlerinin, yerinden edilen vatandaşların Gazze'nin güneyine ulaşmak için yollara düştüğü Salahaddin ve Reşid Caddelerinde oluşturdukları 3 ayrı kafileye saldırdığı aktarıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze'deki gelişmelerin ele alınacağı BM Güvenlik Konseyi öncesinde basına açıklama yaptı.

Guterres, Gazze'deki durumun giderek kötüleştiğine dikkat çekerek, "Hamas'ın korkunç terör saldırısının 1200'den fazla kişinin can kaybına yol açtığını" ifade etti ve ardından Gazze'ye yönelik yoğun bombardımanın başladığını belirtti.

Guterres, bu durumun Gazze halkını "acı ve kaos"a sürüklediğini ve savaşın bile kuralları olduğunu, uluslararası insani hukuk ve insan hakları hukukuna saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Bölgedeki liderlerle irtibat halinde olduğunu belirten Guterres, Gazze'ye insani yardım erişiminin acilen sağlanması gerektiğini ifade etti.

BM personeli ve ortaklarının Gazze halkına yardım sağlamak için kesintisiz çalıştığını belirten Guterres, "Gıda ve barınağın bulunmadığı, tam kuşatma altında olan bir alana 1,1 milyon kişiyi taşımak çok tehlikeli ve kimi koşullarda mümkün değil." dedi.

Guterres ayrıca şiddete yol açan suçlayıcı ve dışlayıcı söylemlerin kabul edilemez olduğuna ve her türlü nefret söylemine karşı çıkılması gerektiğine vurgu yaptı.

Kafkas Kartalı 2024 tatbikatı sona erdi Kafkas Kartalı 2024 tatbikatı sona erdi

Guterres, "Bu uluslararası toplumun bir araya gelerek sivillerin korunmasını sağlama ve bitmeyen döngü ve yıkıma kalıcı bir çözüm bulma zamanı." diyerek sözlerini tamamladı.