Batı ile Rusya, Ukrayna’nın kaderi için "topçu savaşında" Batı ile Rusya, Ukrayna’nın kaderi için "topçu savaşında"

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, Gazze'deki durum hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Maruf, İsrail güçlerinin son zamanlarda Gazze'deki hastanelere saldırdığını ve son olarak Şifa Hastanesinin avlusunu hedef aldığını ve kısa süre önce Nasr Hastanesinin girişini vurduğunu bildirdi.

Filistinli yetkili, İsrail ordusunun son üç günde toplam 8 hastaneyi doğrudan bombaladığını ve saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 18 hastanenin hizmet dışı kaldığını belirtti. Maruf, bu tür saldırıların uluslararası hukuka göre "savaş suçu" olarak kabul edildiğini vurgulayarak, hastanelerin korunması gereken tesisler olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca, İsrail savaş uçaklarının Gazze'deki Şifa Hastanesi ve Nasr Çocuk Hastanesi çevresini bombalamaya devam ettiğini, Şifa Hastanesi'nin binlerce hastanın bulunduğu bir yer olduğunu ve atılan füzelerin hastane çevresine zarar verdiğini belirtti. Nasr Çocuk Hastanesi'ne yapılan hava saldırısının ise çevresinde bulunan 3 Filistinlinin ölümüne ve birçok yaralanmaya neden olduğunu ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'un da DSÖ'nün tıbbi yardım malzemelerini Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne ulaştırdığı bilgisi paylaşıldı. Ghebreyesus, bu yardımın Şifa Hastanesi'nde ihtiyaç sahiplerine umut olduğunu belirterek, bu tür yardımların hastane ihtiyaçlarını karşılamak için yetersiz olduğunu ve insani erişim, sağlık hizmetlerinin sürdürülmesi ve insani ateşkes çağrılarına devam edildiğini söyledi.