İsrail'in Gazze'ye saldırıları 19. gününde artarak devam etti 

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, Gazze Şeridi'nin batısındaki Şatı Mülteci Kampı'ndaki bir eve düzenlenen hava saldırısı sonucu ölenler ve yaralananlar oldu.

İsrail savaş uçakları, Nusayrat Mülteci Kampı'ndaki el-Ferec Mescidi çevresine, Han Yunus'un doğusundaki Beni Sehile, Zeytun mahallelerine, İtalyan gökdeleni yakınındaki bir eve, Kudüs Hastanesi yakınındaki el-Helis Apartmanı'na yönelik saldırılar düzenledi.

Öte yandan bölgedeki kaynaklardan alınan bilgilere göre, Gazze'deki Han Yunus kentinin güneyindeki Kizan en-Neccar bölgesinde "Büyük Ailesi"ne ait ev hava saldırısında bombalandı. Saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti.

Yine Aksa Televizyon kanalı, Gazze'deki el-Cela caddesi üzerindeki Hıttin Camii'nin İsrail savaş uçakları tarafından bombalandığını duyurdu.

Gazze Şeridi'nin Mısır sınırı yakınındaki Rafah kentinde, Ebu Suud Ailesi'nin evi İsrail uçakları tarafından bombalandı. Ölü ve yaralıların olduğu belirtildi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı: İsrail'in saldırılarında ölen sivillerin sayısı 6 bin 546'ya yükseldi

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında ölen sivillerin sayısının son 24 saatte 755 artarak 6 bin 546'ya yükseldiğini açıkladı.

Hamas'ın bir askeri yetkilisinin öldürüldüğü duyuruldu

İsrail ordusu ve İç İstihbarat Servisi Şin-Bet'ın (Şabak) ortak açıklamasında, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus bölgesinde, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanlarından olduğu belirtilen Mubaşir'e yönelik suikast düzenlendiği ifade edildi.

Açıklamada, İsrail askeri istihbaratından alınan bilgiye göre Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf'a yakın olduğu kaydedilen Mubaşir'in öldüğü aktarıldı.

İsrail güçlerinin ortak açıklamasında, Mubaşir'in "önceden Hamas'ın deniz kuvvetlerinde çalıştığı, silah üretiminde görev aldığı ve İsrail askerlerine düzenlenen birçok saldırıdan sorumlu olduğu" ifade edildi.

Hamas, konuya ilişkin henüz açıklamada bulunmadı.

Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki bir fırını vurduğu saldırıda 10 kişi öldü

Gazze'deki hükümetin Basın Ofisi Başkanı Selame Maruf, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından birkaç saat önce un tedariki yapılan tek fırın Megazi'yi hedef aldığını ifade etti.

Saldırıda 10 kişinin öldüğünü ve yaralılar olduğunu aktaran Maruf, hava saldırısında tamamen yok olan fırının yerinde büyük bir çukur açıldığını, ayrıca kampın merkezini çevreleyen çok sayıda evin de yıkıldığını belirtti.

Filistinli yetkili, Megazi fırınının, mülteci kampındakilerin yanı sıra yerlerinden zorla edilen on binlerce kişiye ekmek sağladığını vurguladı.

İsrail'in, Batı Şeria'nın Cenin kentine düzenlediği hava saldırısında ölü sayısı 4'e yükseldi

İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentine savaş uçakları eşliğinde düzenlediği saldırıda, yaralanan Filistinlilerden birisi daha hayatını kaybetti, ölü sayısı 4'e çıktı.

Filistin devlet televizyonunun verdiği haberde, yaralılardan bazılarının durumunun ciddiyetini koruduğu ifade edildi. Ölenlerin kimliklerine dair bilgi verilmedi.

İsrail güçleri Batı Şeria'da 80 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail güçlerinin Batı Şeria'da aralarında (Hamas'tan) yöneticilerin de olduğu en az 80 Filistinliyi gözaltına aldığı belirtilen açıklamada, 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'da gözaltına alınanların sayısının 1350'ye çıktığı ifade edildi.

Açıklamada, 7 Ekim'den bu yana İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklu sayısının da mevcut verilere göre, en az 50'si kadın, 1600'den fazlası "idari tutuklu" olmak üzere yaklaşık 6 bin 600'e ulaştığı kaydedildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Cohen, sivilleri hedef almadıklarını savundu

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, "ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze'de sivilleri korumak için çatışmaya 'insani ara' verilmesi gerektiğini söyledi. Siz bu teklif hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusunu yanıtladı.

İsrail'in bölgeye insani yardım, su, gıda ve ilaç sağladığını iddia eden Cohen, "Biz hiçbir zaman insanları hedef almadık." dedi.

Erkek, kadın ve çocukların hedef alınmadığını savunan Cohen, "Sadece Hamas teröristlerini hedef alıyoruz." diye konuştu.

Cohen, İsrail'in uluslararası hukuka göre hareket ettiğini ileri sürdü.