İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre, Savunma Bakanı Yoav Gallant, ABD'nin başkenti Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "İsrail ordusunun, Hizbullah'la herhangi bir savaş durumunda Lübnan'ı taş devrine döndürme kapasitesine sahip olduğunu" belirtti. Gallant ayrıca, Tel Aviv hükümetinin İsrail-Lübnan sınırındaki duruma diplomatik bir çözüm bulmayı tercih ettiğini vurguladı.

The Washington Post'un haberine göre, Washington'da temaslarda bulunan Gallant liderliğindeki İsrail heyeti, Amerikalı muhataplarıyla Gazze'deki ateşkes ve esir takası müzakerelerinin yanı sıra, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının sona ermesinin ardından "ertesi gün" için olası senaryoları tartıştı.

Kıbrıs'a barış getiren harekatın 50. yılı Kıbrıs'a barış getiren harekatın 50. yılı

Öte yandan, İsrail'de muhalefetteki İsrail Evimiz Partisi lideri ve eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Binyamin Netanyahu hükümetini eleştirdi. Liberman, "Bu hükümetin güneyde (Gazze) de kuzeyde (Lübnan) de bir karar verip kazanamadığı, İsrail halkını güvenliğe kavuşturamadığı ve vatandaşlara güvenlik duygusunu yeniden kazandıramadığı açıktır." ifadelerini kullandı.

İsrail, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne saldırılarını sürdürürken, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullahı ile çatışıyor. İsrail ile Lübnan arasındaki "Mavi Hat" olarak bilinen sınır hattında son haftalarda gerginlik artıyor. İsrail ordusu, 18 Haziran'da Lübnan'a yönelik olası bir saldırıya ilişkin "operasyonel planı" onayladığını duyurmuştu. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz da 21 Haziran'da yaptığı açıklamada, Hizbullah'ın İsrail topraklarına ve vatandaşlarına yönelik saldırılarına izin verilemeyeceğini ve gerekli kararları yakında alacaklarını ifade etmişti.