Çin, Tayvan çevresinde 49 hava aracı ve 26 gemi konuşlandırdı Çin, Tayvan çevresinde 49 hava aracı ve 26 gemi konuşlandırdı

İsrail İstihbarat Bakanlığı'na ait olduğu iddia edilen bir belge, Gazze'deki sivillerin zorla Mısır'a göç ettirilmesini önerdi. Belge, Gazze'deki sivil nüfusun Mısır'a göç ettirilmesinin İsrail için stratejik bir fayda sağlayabileceğini savunuyor.

Belgede, Gazze'deki sivil nüfusun Mısır'ın Sina Yarımadası'na taşınması öneriliyor. Bu öneri, Mısır, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin mali destek sağlaması ve yerinden edilen Filistinlileri uzun vadede vatandaş olarak kabul etmeleri ile gerçekleşebilir. Belgeye göre, bu planın ilk aşamada uluslararası toplum tarafından karmaşık olarak algılanabileceği kabul edilse de, nüfusun tahliye edilmesi, kalması durumunda yaşanabilecek çatışmaların önlenmesine katkı sağlayabilir.

İsrail hükümeti, bu belgeyi "varsayımsal bir alıştırma" olarak niteliyor ve resmi politika belirleme amacı taşımadığını vurguluyor. İsrail, Gazze'deki sorunları çözme konusundaki öncelikli hedefinin Hamas'ın yönetimini sona erdirmek olduğunu belirtiyor.

Filistin yönetimi, bu öneriye şiddetle karşı çıkıyor ve kitlesel bir göçün yeni bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulunuyor. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi de benzer bir planı reddederek bu tür bir çabanın ülkesinin İsrail ile olan barışını tehlikeye atabileceğini ifade etti.