Gazze'deki Hükümet Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, İsrail'in Gazze'ye yönelik bombardımanlarının şiddetli etkilerini dile getirerek, "İşgalci İsrail'in bombardımanı, Gazze Şeridi'ndeki tek psikiyatri hastanesinin yanı sıra göz hastanesinde büyük ve geniş çaplı yıkıma yol açtı." dedi.

Maruf, İsrail'in Gazze Şeridi'nde bulunan tüm hastanelerin çevresini dün gece bombaladığına dikkat çekti. Ayrıca, işgal güçlerinin, halkı açlıkla baş başa bırakmak amacıyla fırınları ve temel su ve güneş enerjisi kaynaklarını kasıtlı olarak hedef aldığını vurguladı. Maruf, önümüzdeki saatlerde işgalin işlediği suçların boyutlarının daha fazla ortaya çıkacağını ifade etti.

Şifa Hastanesi'ne Yönelik İsrail Saldırısı

Gazze'deki Filistin Hükümeti Basın Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Şifa Hastanesi'nin Kudüs binasını hedef aldığı bildirildi. Şifa Hastanesi, yerinden edilmiş Filistinlilerin sığınağı haline gelmiş, yüzlerce yaralı ve sağlık personeli bulunmaktadır. Ancak açıklamada, ölü ve yaralı sayılarına dair bilgi verilmedi.

İsrail Ordusu Diğer Hastanelere Saldırdı

Kraliyet Donanması DragonFire Lazer Silahı almayı planlıyor Kraliyet Donanması DragonFire Lazer Silahı almayı planlıyor

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun sırasıyla Nasr Çocuk Hastanesi, Rantisi Hastanesi, Ruh Sağlığı Hastanesi ve Göz Hastanesi'ni hedef aldığı belirtildi. Bu saldırılar, Gazze'deki sağlık sistemini büyük ölçüde zayıflattı.

Filistin Kızılayı: Kudüs Hastanesinin Yakıt Sıkıntısı

Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, Gazze'deki Kudüs Hastanesi'nin jeneratörlerini çalıştırmak için kullanılan yakıtın 48 saat içinde tükenmesinin beklendiği ve bu nedenle resüsitasyon ekipmanlarının ve yoğun bakım ünitelerinin kullanılamayacağı bildirildi. Tıbbi malzeme, ilaç ve yiyecek kaynaklarındaki kıtlık nedeniyle hastalar ve sağlık personeli için ciddi bir sıkıntı yaşandığı vurgulandı. Ayrıca, İsrail güçlerinin ambulansların ve acil durum araçlarının operasyonlarını engellediği ve Kudüs Hastanesi'ne yardım sağlanmasını engellediği belirtildi.

Açıklamada, uluslararası yardım kuruluşlarına Gazze'ye acil yardım ve gerekli ihtiyaçların ulaştırılması çağrısı yapıldı. Gazze'deki sağlık ve yardım alanında faaliyet gösteren uluslararası kurumların Gazze'ye yardım etmeleri gerektiği vurgulandı.

Editör: Mustafa Yıldız