The New York Times' son haberine göre, İsrailli yetkililer, Hamas'ın "Eriha Duvarı" adını verdiği detaylı bir saldırı planından haberdar olmuş. Yaklaşık 40 sayfalık bu belge, Gazze'nin savunmasını aşmak, İsrail şehirlerini ele geçirmek ve stratejik askeri üsleri hedef almak amacıyla tasarlanan metodik bir saldırı planını özetliyor.

Haberde, İsrail'deki askeri ve istihbarat yetkililerinin bu planı "hayal ürünü" olarak görüp gerçekleşme olasılığını düşük buldukları ve dolayısıyla ciddiye almadıkları belirtiliyor.

Belgede saldırının net bir tarihi belirtilmezken, Hamas'ın roket saldırıları, sınır boyunca güvenlik kameralarını etkisiz hale getiren insansız hava araçları (İHA) ve silahlı kişilerin yamaç paraşütleri, motosikletler ve yaya olarak toplu halde İsrail'e sızma gibi adımları şaşırtıcı bir şekilde tam anlamıyla uyguladığı ifade ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze'de Han Yunus, Şucaiyye ve Nusayrat bölgelerini bombaladı İsrail ordusu, Gazze'de Han Yunus, Şucaiyye ve Nusayrat bölgelerini bombaladı

Belgede ayrıca Hamas'ın İsrail ordusuna ait hassas bilgilere ulaştığı iddiası yer alıyor ve bu durum İsrail'de istihbaratın nasıl toplandığı ve güvenlik teşkilatı içinde sızıntı olup olmadığı gibi soruları gündeme getiriyor.

İsrail ordusunun, belgenin ortaya çıkmasından bir süre sonra Gazze sınırındaki birimde görevli yetkililerin, Hamas'ın niyetinin "belirsiz" olduğunu söyledikleri belirtiliyor. Ayrıca, Temmuz 2023'te İsrail'de sinyal istihbaratı toplamak ve kod çözmekle sorumlu olan Birim 8200'den bir analistin, Hamas'ın plana benzer ana hatları içeren yoğun bir eğitim tatbikatı yaptığı konusunda uyarıda bulunduğu kaydediliyor.