İsrail merkezli Haaretz gazetesinde yer alan bir analize göre, Gazze Şeridi'nde 33 gündür devam eden yoğun çatışmalar hakkında bir değerlendirme yapıldı. Gazeteci Harel, Gazze'deki çatışmaları yönlendiren yüksek düzeydeki askeri yetkililerle yaptığı görüşmelere atıfta bulunarak, Hamas'ın mevcut askeri performansını göz önünde bulundurarak Gazze'deki durumun Başbakan Netanyahu'nun "olağanüstü başarı" olarak tanımladığı tablodan daha karmaşık olduğunu belirtti.

Kafkas Kartalı 2024 tatbikatı sona erdi Kafkas Kartalı 2024 tatbikatı sona erdi

Harel, İsrail'de "Hamas'ı sona erdirme" hedeflemelerine dikkat çekerek, "Tıpkı bir ideolojinin yok edilemeyeceği gibi Hamas'ın askeri ve örgütsel gücü de tamamen yok edilemez, ancak parçalanabilir" şeklinde bir değerlendirme yaptı.

Harel, Hamas'ın savaşçılarını tünellerde sakladığını ve İsrail ordusuna yakın mesafeden tanksavar saldırıları gibi taktiklerle saldırılar gerçekleştirdiğini ifade etti. Ayrıca, Hamas'ın çoğu üyesini koruma amacı güttüğünü belirtti ve Hamas'ın rehinelerin serbest bırakılması konusundaki müzakereleri reddetmesinin, Hamas yönetiminin durumu artık kritik olarak görmediği anlamına gelebileceğine dikkat çekti.

Harel ayrıca, ABD ve İsrail'in Gazze'deki çatışmanın dinamiğini değiştirmek için çalıştığını öne sürdü ve İsrail'in Gazze'den çekilerek hassas hedeflere yönelik saldırılar düzenleme stratejisini benimseyebileceğini tahmin etti.