Baykar tarafından yapılan açıklamaya göre, yüksek teknoloji ürünü insansız sistemlerin testleri başarıyla devam ediyor. Edirne'nin Keşan ilçesindeki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde yürütülen KEMANKEŞ 2 mini akıllı seyir füzesinin test süreci de başarılı bir şekilde ilerliyor. Test takvimi kapsamında gerçekleştirilen ikinci sistem doğrulama testi başarıyla tamamlandı.

Yaklaşık 1 saat havada kalabilen KEMANKEŞ 2, jet motoru sayesinde hızla hareket ederek düşman hattı gerisindeki en riskli hedeflere karşı etkinlik gösterebiliyor. 200 kilometreden fazla görev menziline sahip olan füze, yapay zeka destekli optik güdüm sistemi sayesinde zorlu hava şartlarında dahi tam isabetle hedefini imha edebiliyor.

Otonom uçuş gerçekleştirebilen KEMANKEŞ 2, yapay zeka destekli oto pilot sistemiyle stratejik hedefleri yüksek hassasiyetle etkisiz hale getirerek muharebe sahasında dengeleri değiştirme potansiyeline sahip. Gece ve gündüz kullanılabilen füze, anti-jamming teknolojisi sayesinde elektronik karıştırmalardan etkilenmeden görev yapabiliyor. Ayrıca, elde ettiği tüm veri ve görüntüleri yer kontrol istasyonuna ileterek kullanıcıya veri takibi konusunda destek sağlıyor.

KEMANKEŞ 1'in ilk versiyonu, Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST 2023'te ilk kez halka açık bir şekilde sergilenmişti. İlk atış testini ise 14 Haziran 2023'te Bayraktar TB2 SİHA'dan ateşlenerek başarıyla tamamlamıştı.

Baykar, tüm projelerini öz kaynakları ile yürütüyor ve 2003'ten itibaren gelirlerinin yüzde 83'ünü ihracattan elde etti. 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri olan Baykar, 2023'te de sektörün ihracat şampiyonu oldu. Geçen yıl 1,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Baykar, 2023'te savunma ve havacılık sektöründeki ihracatın üçte birini tek başına yaptı.

Rusya, yeni yörünge istasyonu için ilk modülü 2027'de fırlatmayı hedefliyor Rusya, yeni yörünge istasyonu için ilk modülü 2027'de fırlatmayı hedefliyor

Dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı olan Baykar, imzalanan sözleşmelerinin yüzde 97,5'ini ihracat kaynaklı olarak gerçekleştirdi. Bayraktar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 9 ülkeyle toplam 34 ülkeyle ihracat anlaşması imzaladı.