Türk savunma sanayisinden 48 şirketin ürünlerini sergilediği etkinlikte, ilk kez tanıtılan sistemler ile tatbikatın fiili atışlı bölümünde kullanılan bazı ürünler de yer aldı. Bu sergide, Türk savunma sanayisinin kabiliyetlerinin tatbikat katılımcısı ülkeler tarafından sahada görülmesi sağlandı. Baykar’ın geliştirdiği mini akıllı seyir füzesi KEMANKEŞ 2 ve Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından üretilen zırhlı muharebe aracı DAĞHAN H-620 öne çıkan ürünler arasında yer aldı.

ULAK Haberleşme, Suudi Arabistan'dan üst düzey heyeti ağırladı ULAK Haberleşme, Suudi Arabistan'dan üst düzey heyeti ağırladı

KEMANKEŞ 2, yapay zeka destekli oto pilot sistemi ile otonom uçuş yapabilen ve stratejik hedefleri yüksek hassasiyetle etkisiz hale getirebilen bir füze olarak tanıtıldı. Yaklaşık 1 saat havada kalabilen bu mini akıllı seyir füzesi, yerli jet motoru sayesinde düşman hattı gerisindeki riskli hedeflere hızla ulaşabiliyor. 200 kilometre görev menziline sahip olan KEMANKEŞ 2, yapay zeka destekli optik güdüm sistemi ile hedefini zorlu hava şartlarında dahi tanıyıp imha edebiliyor ve gece-gündüz kullanılabiliyor. Anti-jamming teknolojisi sayesinde elektronik karıştırmalardan etkilenmeyen KEMANKEŞ 2, tüm veri ve görüntüleri yer kontrol istasyonuna ileterek kullanıcıya destek sağlıyor. Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen KEMANKEŞ 1, geçen yıl TEKNOFEST 2023'te halka açık olarak sergilenmişti.

Sergide MKE tarafından geliştirilen hibrit tahrik sistemli, paletli ve zırhlı muharebe aracı DAĞHAN H-620 de ilk kez tanıtıldı. 18-20 ton sınıfındaki bu araç, üzerine entegre edilebilen 20-40 milimetre uzaktan komutalı silah sistemi ile dikkat çekiyor. Düşük kızılötesi iz bırakan ve sessiz hareket etmesini sağlayan hibrit tahrik sistemine sahip olan DAĞHAN H-620, yüzde 100 elektrikli bir araç olarak tanımlandı. MKE Anonim Şirketi AR-GE Mühendisi Seyfettin Topaloğlu, DAĞHAN H-620'nin kendi kendini şarj edebilen jeneratörleri sayesinde 830 kilometre menzile sahip olduğunu belirtti. Bu araç, hem personel taşıma hem de muharebe yapma kabiliyetine sahip olup, kompakt bir yapıda tasarlandı. Topaloğlu, aracın testlerinin başarıyla tamamlandığını ve sergiye test parkurundan geldiğini ifade etti.