Kırgızistan, Türkiye'den Aksungur ve Akıncı SİHA'ları satın aldı. Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Kırgızistan, Aksungur ve Akıncı SİHA'ları teslim aldı. Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev ile birlikte Aksungur ve Akıncı'nın konuşlandığı üssü ziyaret etti. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da bu ziyarete katıldı.

Genç mühendis savunma sanayinde ve yüzmede milli gurur yaşatıyor Genç mühendis savunma sanayinde ve yüzmede milli gurur yaşatıyor

Caparov, üste görev yapan askerlere hitap ederek, yeni silah sistemlerine hakim olan askeri personelin sınır güvenliği sağlamak için bunları etkili bir şekilde kullanacaklarına olan güvenini dile getirdi. Kırgızistan'ın bu insansız hava araçlarını devlet bütçesinden karşıladığını ve bu yüksek teknolojili sistemlerin ülkenin güvenliğine önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

Ayrıca, Kırgızistan Cumhurbaşkanı, Baykar Genel Müdürü Bayraktar'a ülkesinin Dank Devlet Ödülü'nü takdim etti. Daha önce Kırgızistan, Bayraktar TB2 SİHA'larını satın almış ve bu sistemleri kullanacak personelin Türkiye'de eğitim aldığı bildirilmişti.