CENTCOM’dan yapılan açıklamada, “Kızıldeniz'de görev yapan ABD'ye ait Arliegh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Carney 16 Aralık sabahı erken saatlerde Yemen'de Husilerin kontrolündeki bölgelerden fırlatılan 14 insansız hava aracını başarıyla vurdu. İHA'ların tek yönlü saldırı İHA’ları olduğu değerlendirildi ve bölgedeki gemilere zarar vermeden düşürüldü. Kızıldeniz'deki bölgesel ortaklar tehdit konusunda uyarıldı” denildi.

15 İHA ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Uluslararası koalisyon güçleri, bölgedeki deniz trafiğini korumak ve ticaret gemilerini potansiyel tehditlere karşı savunmak amacıyla bir operasyon düzenledi. ABD'nin Arleigh Burke sınıfı USS Carney (DDG-64) ve Birleşik Krallık Hava Savunma Destroyeri Tip 45 sınıfı HMS Diamond’ın yer aldığı operasyonda toplam 15 İHA’nın etkisiz hale getirildiği duyuruldu. USS Carney, SM-2 füzeleri ve 5 inçlik top kombinasyonunu kullanarak 14 İHA'yı etkisiz hale getirirken, HMS Diamond ise Raytheon tarafından geliştirilen Sea Viper sistemiyle 1 insansız hava aracını imha etti. Ayrıca HMS Diamond ilk kez savaş koşullarında bir hedefi vurmayı başardı.

DENİZCİLİK ŞİRKETLERİ GEMİLERİNİ DURDURMA KARARI ALDI

KAAN'a dünya basınında ilgi devam ediyor KAAN'a dünya basınında ilgi devam ediyor

Maersk ve CMA CGM Group’un Kızıldeniz'deki artan risk karşısında gemilerini geçici olarak durdurma kararını almasının ardından artan Husi tehdidine karşı, ABD, Birleşik Krallık, Fransa ve diğer uluslararası topluluk üyeleri bölgeye savaş gemileri göndererek koalisyon oluşturdu. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, bu adımın sadece ABD ve İsrail'i değil, aynı zamanda tüm uluslararası toplumu ilgilendirdiği açıklamasında bulundu.

İSRAİL İLE BAĞLANTILI GEMİLERE SALDIRILAR DEVAM EDECEK

Husi sözcüsü Muhammed Abdel-Salam, Umman tarafından arabuluculuk yapılan uluslararası taraflarla görüşmelere katıldığını duyurdu. Abdel-Salam ayrıca yaptığı açıklamada, İsrail ile bağlantılı gemilere yönelik saldırıların devam edeceğini ve bu saldırıların Gazze kuşatması kaldırılana kadar devam edeceğini vurguladı. Umman'ın arabuluculuğundaki görüşmeler, bölgedeki tansiyonu azaltma çabalarında önemli bir adım olarak değerlendiriliyor, ancak İsrail ile bağlantılı gemilere yönelik saldırı tehdidi devam ediyor.

Editör: Merve Tuç