Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar arasındaki görüşmede, Türk dünyası halkları arasındaki tarihi bağlara dayalı ilişkilerin genişletilmesi ve insanî, sosyal ve kültürel alanlarda işbirliğinin artırılmasından duyulan memnuniyet vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Türk Devletleri Teşkilatı'nın işbirliğini geliştirmek için faydalı bir platform olduğunu belirterek, Türk dünyasındaki ilişkilerin geliştirilmesini umut ettiğini ifade etti. Ayrıca, Azerbaycan'ın her zaman Türk dünyasının birliğine katkı sağladığını ve bu ideallere bağlı kalmaya devam edeceğini vurguladı.

Görüşmede ayrıca KKTC'nin Türk Devletleri Teşkilatı'na gözlemci üye olma konusu ele alındı. KKTC'nin uzun bir süredir İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na (EİT) gözlemci üye olduğu hatırlatılarak, KKTC'nin Türk Devletleri Teşkilatı'na da gözlemci üye olmasının makul bir adım olduğu belirtildi.

Reisi'yi taşıyan helikopter kazasına ilişkin ön rapor yayımlandı Reisi'yi taşıyan helikopter kazasına ilişkin ön rapor yayımlandı

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Bakü'de düzenlenen KKTC Kültür ve Tanıtım Günleri etkinliklerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Aliyev'e teşekkür etti. Görüşme sırasında turizm, bilim, eğitim ve öğrenci değişimi gibi alanlarda işbirliği fırsatları ele alındı ve Tatar, Aliyev'e bir hediye takdim etti.