Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İngiltere ziyaretinin ardından Ercan Havalimanı'nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Rusya, ABD'nin aldığı önlemlere karşı nükleer füzelerin konuşlandırılma olasılığını tartışmaya açtı Rusya, ABD'nin aldığı önlemlere karşı nükleer füzelerin konuşlandırılma olasılığını tartışmaya açtı

Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin politikaları ve İngiliz üslerden kalkan uçakların neden olduğu Orta Doğu'dan gelen tehditlerle ilgili endişelerini dile getirdi. İngiliz üslerindeki faaliyetlerin Kıbrıs'ı hedef haline getirebileceğini belirterek, bu üslerin egemen statüde olduğunu ve bu durumun müdahale edilmez bir konumda olduğunu vurguladı.

Ayrıca, İngiltere ziyareti sırasında BM Genel Sekreteri'nin Şahsi Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar ile yaptığı görüşmeden bahsederek, Kıbrıs müzakerelerinin Crans Montana'da kaldığı yerden devam etmesinin zor olduğunu ve müzakereler için Kıbrıs Türk halkının egemen eşit statüsünün kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

Tatar, İngiltere'deki genel seçimlere de değinerek, yeni seçilecek hükümetin Kıbrıs Türk halkının haklarını koruması ve adil bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini dile getirdi.