Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan'daki KKTC Kültür ve Tanıtım Günleri Gala Yemeği'nde önemli açıklamalarda bulundu.

Tatar, KKTC'nin sadece bir toprak parçası olmadığını vurgulayarak, "(KKTC) Egemenlik hakları, deniz yetki alanları, kara suları, ekonomik münhasır bölge halklarıyla Türk dünyasının Doğu Akdeniz'deki, Mavi Vatan'daki temsilcisidir." dedi.

Aynı milletin çocukları olduklarını ve Azerbaycan'ı da ana vatan Türkiye gibi bir kardeş ülke olarak gördüklerini belirten Tatar, KKTC'nin Türk Devletleri Teşkilatı'na (TDT) gözlemci üye olması için ortaya konan iradeye teşekkür etti.

Kıbrıs'taki uzun soluklu mücadelelerini anlatan Tatar, artık Kıbrıs'ta bir anlaşmanın gerçekleşmesi gerekiyorsa, iki devletli işbirliği temelinde yeni bir politikanın kabul görmesi gerektiğini belirtti.

Tatar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e KKTC'ye verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, ziyaretinin KKTC'nin geleceği için olumlu bir dönüm noktası olmasını umduğunu ifade etti.

Kıbrıs Türk halkının 2. Karabağ Savaşı'nda Azerbaycan'ın yanında olduğunu vurgulayan Tatar, Azerbaycan'ı zaferi dolayısıyla kutladı ve Kıbrıs üzerinde oyunların oynandığını ifade etti.

Türk dünyasındaki işbirlikleri ve entegrasyonun artmasını dileyen Tatar, birlikten gücün doğacağını ve KKTC'nin Türk dünyasındaki jeopolitik rolünün her geçen gün arttığını belirtti. Tatar, Kıbrıs Türk halkının Türk dünyasının bir parçası olarak kalacağını vurguladı.