Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) kontrol ettiği bölgelere Almanya'ya özgü askeri birliklerin gelmesine karşı çıkarak, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin garantörü olan Türkiye ile ortağı olan bizim onayımız olmadan yabancı askeri güçlerin Ada'ya gelmesi uluslararası anlaşmalara aykırıdır" dedi.

Tatar, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail-Filistin çatışması nedeniyle Güney Kıbrıs'ta askeri hareketlilik yaşandığını hatırlatarak, Alman özel kuvvet birliklerinin GKRY'nin kontrolündeki bölgelere konuşlandırıldığını ve yalnızca Almanya değil, diğer ülkelerin askerlerinin de Türkiye ve KKTC'nin onayı olmadan Kıbrıs'ta bulunamayacağını vurguladı.

Çin, Tayvan'a silah satışı nedeniyle 3 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacak Çin, Tayvan'a silah satışı nedeniyle 3 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacak

Tatar, Zürih ve Londra anlaşmalarına atıfta bulunarak, GKRY'deki askeri hareketliliği yakından izlediklerini ve KKTC'nin Türkiye Cumhuriyeti ile bu konularda istişare halinde olduğunu belirtti. Kıbrıs genelindeki askeri gelişmelerin mutlaka Türkiye'ye bilgi verilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin garantörü olan Türkiye ve bizim onayımız olmadan yabancı askeri güçlerin Ada'ya gelmesi uluslararası anlaşmalara aykırıdır. Bu, Almanya ya da başka bir ülke olsa da fark etmez. Kıbrıs'ın garantörleri Türkiye, İngiltere ve Yunanistan'dır ve bu önemsenmelidir" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Tatar, Kıbrıs'taki İngiliz askeri üslerinin varlığına da dikkat çekerek, bu üslerin anlaşmalar çerçevesinde Kıbrıs'ta bulunduğunu belirtti ve İngiltere'nin ulusal çıkarları için kullanılmaları gerektiğini, ancak bu kullanımın Kıbrıs'taki Türkler ve Rumlar için zararlı olmaması gerektiğini söyledi.