Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı paylaşımda, İsrail'in Bogota Büyükelçisi Gali Dagan ve Filistin'in Bogota Büyükelçisi Raoulf Almalk ile gerçekleştirdiği görüşmenin fotoğraflarını paylaştı.

Petro, büyükelçilerle gerçekleşen görüşmenin ardından Ramallah'ta bir Filistin elçiliği açacağını duyurdu. "İki bağımsız ve özgür devletin yolunu açacak uluslararası bir barış konferansına ulaşmak için kararlılığımı ifade ettim. Barış içinde yaşamak hakkına sahip olan İsrailli ve Filistinli çocuklara olan dayanışmamı vurguladım. Gazze'ye insani yardım taşıyacak bir uçak gönderiyoruz ve Kolombiya, büyükelçiliğini Filistin Ramallah'ta açacak" dedi.

Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak

Ayrıca, Petro, 9 Ekim tarihindeki bir önceki sosyal medya paylaşımında İsrail'in Hamas'ın saldırısına tepkisini eleştirmiş ve İsrail saldırıları sonucu yaşamını yitiren Filistinli çocukların fotoğraflarını paylaşarak "Filistinli çocukların huzur içinde uyumasının yolu, İsrailli çocukların huzur içinde uyumasından geçer. İsrailli çocukların huzur içinde uyumasının yolu, Filistinli çocukların huzur içinde uyumasından geçer" demişti.

Son olarak, Filistin'in Bogota Büyükelçisinin kızı, Kolombiya Cumhurbaşkanı Petro'ya Filistin'e verdiği destekten dolayı bir teşekkür mektubu gönderdi. Petro, bu teşekkür mektubunu sosyal medya hesabından paylaşarak büyük bir memnuniyetini ifade etti.