Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Tahran'da düzenlenen "Güney Kafkasya’da Kalıcı Barış ve İstikrarın Tesisine Yönelik Bölgesel İşbirliği Platformu" toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Lavrov, Azerbaycan ve Ermenistan'ın Karabağ konusunda hemfikir olduklarını vurgulayarak, "Çözülmemiş asıl sorun da buydu. İhtilaf büyük ölçüde çözüldü." dedi. Geriye, barış anlaşması hazırlanması, sınırların çizilmesi ve ulaşım bağlantılarının sağlanması gibi pratik adımların atılması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca Lavrov, Brüksel ve Washington'un Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sınırın çizilmesi sürecine müdahale etmeye çalıştığını söyledi. Ancak hem Ermenistan hem de Azerbaycan'ın bu sürece karşı olmadığını, herhangi bir temasa hazır olduklarını belirtti.

Boeing'in Starliner mekiğinin astronotlu uçuşu ertelendi Boeing'in Starliner mekiğinin astronotlu uçuşu ertelendi

Lavrov, sınırın belirlenmesi için Rusya'nın danışman olarak katılacağı bir komisyonun kurulduğunu hatırlatarak, uzmanların gereken her şeyin, özellikle Sovyet döneminden kalma haritaların Rusya'da bulunduğunu ifade etti. Rusya'nın her zaman sınır belirleme konusunda yardımcı olmaya hazır olduğunu belirtti.

Ayrıca İsrail-Filistin meselesine de değinen Lavrov, Türkiye'nin taraflara garantörlük önerisini ele aldı. Türk yetkililerin, çatışmanın tarafları üzerinde nüfuz sahibi olan ülkelerin bir tür garantör olmaları gerektiği fikrini ortaya attığını söyledi. Lavrov, Türk meslektaşı Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan bu fikri somutlaştırmasını istediğini belirtti.