Macaristan AB İşleri Bakan Yardımcısı ve Fidesz Milletvekili Zsigmond, Ankara ziyareti sırasında Macaristan-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi. Zsigmond, Türkiye'yi ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülkenin stratejik bir ilişkiye sahip olduğunu vurguladı.

Zsigmond, "Daha da derin bir işbirliği kurma niyetindeyiz" diyerek, Türkiye-Macaristan Dostluk Anlaşması'nın 100. yıl dönümü olan 18 Aralık'ta Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi 6. Toplantısı'nın Budapeşte'de yapılacağını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bu toplantıda ağırlamayı dört gözle beklediklerini söyledi.

Türkiye'nin Macaristan ile ağustos ayında imzaladığı doğal gaz ihracat anlaşmasına da atıfta bulunan Zsigmond, bu anlaşmanın Macaristan'ın enerji güvenliğini sağladığını belirtti.

Boeing'in Starliner mekiğinin astronotlu uçuşu ertelendi Boeing'in Starliner mekiğinin astronotlu uçuşu ertelendi

Zsigmond ayrıca, Türk Devletleri Teşkilatı'nda gözlemci üye ülke olan Macaristan'ın bu durumu büyük bir onur olarak gördüğünü ifade etti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de aynı şekilde TDT'ye gözlemci üye olarak katılmasını değerlendiren Zsigmond, klasik diplomasiye olan inançlarını vurguladı.

Rusya-Ukrayna Savaşı'na yönelik ateşkes ve barış çağrısı yaparak, Türkiye'nin arabuluculuk çabalarını takdir ettiğini dile getiren Zsigmond, özellikle Tahıl Anlaşması'ndaki rolünü övdü ve Türkiye'nin bölgede çözüm önerileri sunma konusunda kilit bir oyuncu olduğunu ifade etti.

Son olarak, Zsigmond, Türkiye'nin Cumhuriyet'in 100. yılı vesilesiyle elde ettiği başarıları kutladı ve iki ülke arasındaki diplomatik işbirliği tarihini kutlamak için ortak bir kültür yılı düzenlemeyi planladıklarını söyledi. Bu etkinliklerin her iki ülkenin halklarının birbirlerini daha iyi anlamalarına katkı sağlayacağını belirtti.