Çarşamba günü NATO büyükelçileri, görevden ayrılan Hollanda başbakanını ittifakın bir sonraki genel sekreteri olarak atadı. Rutte'nin Ekim ayından itibaren dünyanın en büyük askeri örgütüne başkanlık etmesi planlanıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg "Mark gerçek bir trans-Atlantikçi, güçlü bir lider ve uzlaşmacıdır" dedi. "NATO'yu bugünün ve yarının zorluklarına karşı güçlendirmeye devam ederken kendisine başarılar diliyorum. NATO'yu emin ellere bıraktığımı biliyorum" dedi.

Rutte, 9-11 Temmuz tarihlerinde Washington'da düzenlenecek ve ittifakın belki de en büyük sorunu olan Rus işgaline karşı Ukrayna'ya destek konusuna odaklanacak zirvede Başkan Joe Biden ve NATO'daki mevkidaşları tarafından tebrik edilecek.

Rutte sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada adaylığını "muazzam bir onur" olarak niteledi.

"İttifak kolektif güvenliğimizin temel taşıdır ve öyle kalacaktır. Bu örgüte liderlik etmek hafife almadığım bir sorumluluktur" dedi ve "Ekim ayında büyük bir gayretle göreve başlamayı dört gözle beklediğini" söyledi.

Rusya, ABD'nin aldığı önlemlere karşı nükleer füzelerin konuşlandırılma olasılığını tartışmaya açtı Rusya, ABD'nin aldığı önlemlere karşı nükleer füzelerin konuşlandırılma olasılığını tartışmaya açtı

Defence Türkiye