İtalya Başbakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Meloni, 3. Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) Toplantısı'nda Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Başbakan Meloni, İtalyan hükümetinin Ukrayna makamlarına, adil ve kalıcı bir barış hedefi doğrultusunda kritik altyapının korunması ve Kiev'in kış mevsimine hazırlık ihtiyaçları için gerektiği sürece tam destek sunmaya devam edeceğini ifade etti.

Zelenskiy de Başbakan ve İtalyan hükümetine, Ukrayna kurumlarına ve Ukrayna halkına sağladığı destekten dolayı teşekkür etti.

İki lider ayrıca, gıda kriziyle karşı karşıya olan Afrika ülkelerine buğday sevkiyatının nasıl temin edilebileceği konusunu da ele aldı.

Meloni ve Zelenskiy'nin Granada'daki buluşması, İtalya'da Ukrayna'ya silah yardımının gündemde olduğu bir döneme denk geldi.

Çin, Tayvan'a silah satışı nedeniyle 3 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacak Çin, Tayvan'a silah satışı nedeniyle 3 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacak

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani'nin 2 Ekim'de Kiev'e yaptığı ziyaret sırasında, İtalya'dan Ukrayna'ya silah yardımı gönderilmesine yönelik 8. paket hazırlığında oldukları yönündeki açıklaması ile Savunma Bakanı Guido Crosetto'nun, "İtalya, şu ana kadar zaten çok şey yaptı. Kaynaklarımız sınırlı." şeklindeki ifadeleri arasındaki görüş ayrılıkları dikkat çekti.

Tajani, Başbakan Meloni'nin partisi İtalya'nın Kardeşleri'ni temsil ederken, Crosetto Forza Italia partisinin sekreteridir. İkisinin farklı görüşleri, ülkede Ukrayna'ya silah yardımı konusunda hükümet içinde bir görüş ayrılığına neden oldu.

Haberde, Kiev'in İtalya'dan uzun menzilli füzeler talep ettiği ancak İtalya'nın bu füzelerin Sivastopol'da kullanılmasına dair çekinceler taşıdığı da belirtildi.

SWV şirketi tarafından yapılan kamuoyu araştırmaları, İtalyanların Ukrayna'ya silah yardımına destek konusunda azalma olduğunu gösterdi. SWV'nin Eylül sonu-Ekim başı döneminde yaptığı ankete göre, İtalyanların yüzde 47'si Ukrayna'ya silah yardımının sürmesini desteklerken, nisandaki ankette bu oranın yüzde 51 olduğu belirtildi.

Meloni hükümeti, göreve geldikten sonra Ukrayna'ya destek sağlama konusunda birçok adım atmış ve silah yardımları da dahil olmak üzere çeşitli yardımlar sağlamıştı. Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başladığı 24 Şubat 2022'den bu yana İtalya, Ukrayna'ya ekonomik yardımların yanı sıra farklı askeri teçhizatlar sağlamıştı.