Aktürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği ve teşvikiyle geliştirilen yerli ve milli savunma sanayi ürünleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kabiliyetlerinin arttığını vurguladı. Bu kapsamda, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından "Orta Menzilli Modern Tanksavar Füzesi-OMTAS" ve "Uzun Mesafe Akustik Sistemi"nin muayene ve kabul faaliyetlerinin başarıyla tamamlandığını belirtti.

Ayrıca, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in başkanlığında düzenlenen toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin milli ağır torpidosu AKYA, milli seyir füzesi ATMACA ve hava savunma atış kontrol sistemi SAPAN'a ilişkin imza törenine değinen Aktürk, bu ürünlerin teslimatına başlanacağını açıkladı.

Yaşar Güler, Suudi Arabistanlı mevkidaşı Selman ile görüştü Yaşar Güler, Suudi Arabistanlı mevkidaşı Selman ile görüştü

Tuğamiral Zeki Aktürk, ayrıca, 19 Ocak'ta Yalova'da gerçekleştirilecek törenle İstif Sınıfı Fırkateyn Projesi'nin ilk gemisi TCG İSTANBUL, Denizde İkmal ve Muharebe Destek Gemisi TCG DERYA, Lojistik Destek Gemisi TCG ARİF EKMEKÇİ ve MARLİN İnsansız Deniz Aracı'nın hizmete gireceğini duyurdu.

"Terörü kaynağında yok etme stratejisi"

Operasyonel açıdan da değerlendirmelerde bulunan Aktürk, Irak'ın kuzeyindeki Pençe operasyonlarına yönelik eleştirilere yanıt vererek, "Terörü kaynağında yok etme stratejisi"nin başarıya ulaştığını belirtti. Aktürk, Türk ordusunun üs bölgelerine ve karakollarına yapılan saldırıların engellendiğini ve bugün artık yurt içinden tek bir şehit haberi gelmediğini ifade etti.

Bakanlık kaynakları, Irak'ın kuzeyindeki Pençe operasyonlarında kullanılan İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile ilgili olarak da, test ve kabul işlemlerinin devam ettiğini ve bölgeye özel olarak geliştirilen radar sistemlerinin etkin şekilde kullanıldığını belirtti.