Türkiye, savunma sanayiinde çok önemli bir eşiği daha aşmayı başardı. 'TCG Preveze' denizaltısından Doğu Akdeniz'de gerçekleştirilen harp atışında, AKYA ağır torpidosu hedefi tam isabetle vurarak çok kısa sürede imha etti.

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, “TCG PREVEZE Denizaltısı tarafından Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen harp atışında, AKYA ağır torpidosu hedefi tam isabetle vurarak çok kısa sürede imha etti. Böylece savunma sanayimizde yeni bir eşik aşılarak Deniz Kuvvetlerimiz büyük bir güç kazandı. Savunma sanayisinde tam bağımsız Türkiye!” ifadeleri kullanıldı.

AKYA’nın ‘harp başlıklı’ ilk atışı gerçekleşti

Hem su üstü (SUH/ASuW) hem de denizaltı (DSH/ASW) hedeflerine karşı atılabilecek şekilde çift maksatlı olarak tasarlanmış olan AKYA, batarya (akü) tahrikli, fiber-optik kablo güdüm, aktif/pasif akustik sonar, manyetik yaklaşma sensörü ve dümen suyu dedektörü (wake homing kabiliyeti) donanımlı bir ağır torpido silahıdır.

Denizaltılar enerjiyi yerli çözümlerden alıyor Denizaltılar enerjiyi yerli çözümlerden alıyor

AKYA Torpidosunda kullanılacak harp başlığı ve güdüm sistemi Roketsan, sonar sistemine ait transdüser dizini Meteksan Savunma Firması, Dümen Suyu Dedektörü, Torpido Test Alanı için Ölçümlendirme ve Konumlandırma Sistemi ile bu program kapsamında geliştirilecek sistem ve yazılımların doğrulanması için kullanılacak Su Altı Akustik Modellerini ve Akustik Sinyal Üreteçleri ise Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri (KBS) tarafından geliştirildi.

AKYA Torpidosu üzerinde harp başlığı ve aktif/pasif akustik sonar sensörü olmadan ilk atış denemesini 11 Temmuz 2013’te Marmara Denizi’nde başarıyla gerçekleştirmişti.

Editör: Merve Tuç