Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları, "İspanya ordusunun İskenderun'da devriye görevi gerçekleştirdiği" iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Bakan Güler, EFES-2024 Tatbikatı'nın hazırlıklarını denetledi Bakan Güler, EFES-2024 Tatbikatı'nın hazırlıklarını denetledi

Bazı internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında, "İspanya ordusuna bağlı zırhlı araçların İskenderun ve sahil bölgesinde devriye görevi" yaptığı iddiasına ilişkin görüntüler yer almıştı.

Bakanlık kaynakları, bu iddianın tamamen gerçek dışı olduğunu belirterek görüntülerin depremin ardından yardım için bölgeye gelen İspanya Silahlı Kuvvetlerine ait araçların arama kurtarma bölgesine intikali sırasında çekildiğini bildirdi.

İspanya Genelkurmay Başkanlığı yanlış anlaşılmaya neden olan tweetini sildi

İspanya Genelkurmay Başkanlığı ise Twitter hesabında "İskenderun'da devriye görevi gerçekleştirdiği" iddiasına neden olan paylaşımını sildi.

İspanya Genelkurmay Başkanlığının resmi Twitter hesabında (@EMADmde) bugün ise "İspanyol deniz piyadeleri, Türkiye'deki depremin etkilerini hafifletebilmek için 9 Şubat'tan itibaren İskenderun'dan Türk halkına yardım ulaştırmaya başladı. Bu zor günlerde Türkiye'ye tüm destek ve dayanışmamızı sunuyoruz." paylaşımında bulunuldu.

Paylaşımda Türkiye'ye giden İspanyol donanma gemilerinden çıkan askeri araçların yardım için sahaya inmelerinin görüntülerine de yer verildi.

İspanya Savunma Bakanlığı da depremlerden sonra hemen bölgeye giden ve arama kurtarma çalışmalarına katılan Acil Müdahale Askeri Birlik (UME) ekibinin dün akşam Madrid'e döndüğünü duyurdu.

Askeri kurtarma ekibine ve Madrid özerk yönetiminin sağlık ekibine Türkiye'deki çalışmalarında gösterdikleri "çaba, azim ve etkinlikten" dolayı teşekkür eden Savunma Bakanlığı, "İspanyol ekibin Türkiye'deki yardımlarıyla büyük bir iş çıkardıklarını" vurguladı.