NASA'dan yapılan açıklamaya göre, USAF, ABD'nin havacılık kaynaklı sera gazları emisyonunun sıfıra indirilme hedefi doğrultusunda üretilen X-66A'ya yalnızca deneysel uçak konfigürasyonlarının oluşturulmasını amaçlayan geliştirme programlarına verilen "X-Plane" statüsünü verdi.

Dronların korkulu rüyası İLTER, ihracat başarılarına yenisini ekledi Dronların korkulu rüyası İLTER, ihracat başarılarına yenisini ekledi

Dar gövdeli uçakların kullanım sıklıkları nedeniyle dünyadaki havacılık kaynaklı sera gazları emisyonunun neredeyse yarısından sorumlu olduğu ve yeni teknoloji sayesinde söz konusu emisyonun azaltılabileceği ifade ediliyor.

NASA'nın 7 yıllık bir süreçte 425 milyon dolar yatırım yapması öngörülen proje sonucunda ultra ince ve katlanır kanat tasarımlı (Transonic Truss-Braced Wing) X-66A'nın inşa edilmesi ve uçması bekleniyor.

NASA tarafından çeşitli imkanların ve teknik uzmanlığın sağlandığı projede Boeing ve ortaklarının 725 milyon dolar yatırım yapması öngörülüyor.

"X-Plane" nedir?

Araştırma uçaklarına tanınan "X-Plane statüsü", üretim için kullanılacak prototip olmaktan çok, diğer uçaklara uyarlanabilecek tasarımları ve teknolojileri test etme amacı taşıyor.

Başlangıcı 1940'lara ve NASA'nın öncüsü Ulusal Havacılık Tavsiye Komitesi'ne (NACA) dayanan X-Plane proje uçaklarının sonuncusu olan X-66A'nın emisyonu azaltma hedefiyle projenin "şu ana kadar en önemli" uçağı olabileceği düşünülüyor.