NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Estonya Başbakanı Kaja Kallas ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, 9-11 Temmuz tarihlerinde Washington'da gerçekleştirilecek NATO Zirvesi'nin hazırlıklarını değerlendirdiklerini belirterek, "Buradaki ana konu Ukrayna'ya verdiğimiz destek olacak." dedi.

NATO liderlerinin Ukrayna'ya yönelik güvenlik yardımı ve eğitim koordinasyonuna öncülük etme konusunda anlaşmaya varmalarını beklediğini vurgulayan Stoltenberg, "Ayrıca liderlerden Ukrayna'nın NATO üyeliğine giden yol konusunda net bir mesaj vermelerini bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, liderlerin NATO'nun caydırıcılığını ve savunmasını da ele alacaklarını, özellikle Asya-Pasifik'teki küresel ortaklar ve Avrupa Birliği ile işbirliğinin güçlendirilmesinin görüşüleceğini söyledi.

1 Ekim'de görevini devralacak olan Hollanda Başbakanı Mark Rutte hakkında konuşan Stoltenberg, "Mark'ı uzun yıllardır tanıyorum. Başbakan olarak ve NATO Genel Sekreteri sıfatıyla birlikte çalıştık. Mark Rutte, Kuzey Amerika ve Avrupa'nın transatlantik bağının güçlü bir destekçisidir. NATO'yu çok iyi tanıyor ve fikir birliği oluşturmakta çok yetenekli ve deneyimlidir." dedi.

Stoltenberg, Rutte'ye başarılar dileyerek, 1 Ekim'de yapılacak devir teslimi sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

İspanya 145 adet gelişmiş obüs satın alacak İspanya 145 adet gelişmiş obüs satın alacak

NATO tarafından yapılan açıklamada, Rutte'nin yeni Genel Sekreter olarak atandığı duyurulmuştu.