NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya'nın NATO üyesi olmasının ardından bu ülkeye yaptığı ilk ziyarette, Cumhurbaşkanı Alexander Stubb ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Batı ile Rusya, Ukrayna’nın kaderi için "topçu savaşında" Batı ile Rusya, Ukrayna’nın kaderi için "topçu savaşında"

Fransa'nın öncülüğünde bazı müttefik ülkelerin desteklediği "Ukrayna'ya asker gönderme" fikrine ilişkin bir soruya yanıt veren Stoltenberg, "Müttefikler Ukrayna'ya farklı şekillerde destek sağlıyor. NATO'nun Ukrayna'ya kuvvet konuşlandırma planı yok. Daha güçlü ve kurumsal bir destek çerçevesi oluşturmak ve Ukrayna'ya uzun vadeli mali taahhüt sağlamak üzerine odaklanıyoruz," dedi.

Cumhurbaşkanı Stubb da ülkesinin Ukrayna'ya asker gönderme planının olmadığını belirtti ve "Müttefiklerimizle Ukrayna'ya mali, askeri veya mühimmat desteği sağlama seçeneklerini görüşüyoruz," ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, Ukrayna'nın hava savunması başta olmak üzere askeri destek ihtiyacına dikkat çekerek, "Geçtiğimiz aylarda Ukrayna'ya askeri destek sağlanmasında bazı boşluklar ve gecikmeler oldu. Bunun tekrar etmemesini sağlamalıyız," dedi.

Stoltenberg, Rusya'nın herhangi bir NATO üyesine saldırma tehdidi olmadığını vurguladı ve "Bir sonraki savaş için geri sayım olduğu düşüncesi yanlıştır. Biz bunun olmasını engellemek için varız. Bunu 75 yıldır yapıyoruz ve en az 75 yıl daha yapacağız," şeklinde konuştu.

NATO'nun Ukrayna'daki savaşı sona erdirmeye kararlı olduğunu belirten Stoltenberg, bunun mümkün olması için Ukrayna ordusunun güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.