NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kosova'daki genel duruma ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, Kuzey Atlantik Konseyi'nin (NATO'nun karar alma organı) bugün Kosova'daki durumu ele aldığını belirtti. Stoltenberg, KFOR'un (Kosovo Kuvvetleri) Kosova'daki varlığını vurgulayarak, "Kosova'da yaşayan insanlar için güvenli bir ortam ve hareket özgürlüğünün devamını sağlamak amacıyla gerekli tüm faaliyetleri yürüteceğiz. Bunu tarafsız bir şekilde ve BM'den aldığımız yetki çerçevesinde yapacağız." ifadelerini kullandı.

Çin, Tayvan çevresinde 49 hava aracı ve 26 gemi konuşlandırdı Çin, Tayvan çevresinde 49 hava aracı ve 26 gemi konuşlandırdı

Stoltenberg, mayıs ayından bu yana ülkede artan gerginliğe dikkat çekerek, Kuzey Atlantik Konseyi'nin, mevcut durum karşısında ilave kuvvet sağlama yetkisi verdiğini açıkladı.

Ayrıca, KFOR'un yetkilerini kullanabilmesi için Komutanlarına gerekli kaynakları ve esnekliği sağlamayı sürdüreceklerini belirtti ve KFOR'un konuşlanmasıyla ilgili gerektiğinde ayarlamalar yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Stoltenberg, Kosova'da taraflara gerginliği azaltma çağrısını yineleyerek, Belgrad ve Priştine'nin aralarındaki sorunları çözmek için AB tarafından kolaylaştırılan diyalog sürecini yürütmeleri gerektiğini vurguladı.

Kosova'da yaşanan gerginlik, özellikle 24 Eylül tarihinde Banjska'da çoğunluğu Sırpların yaşadığı bölgede yolu kapatan silahlı Sırpların açtığı ateş sonucu bir polisin ölümüyle yeniden tırmanmıştı. Kosova Başbakanı Albin Kurti, "profesyonel bir terörist/suç yapılanması" olarak nitelendirdiği yaklaşık 30 kişilik ağır silahlı grubun Kosova polisine saldırdığını açıklamış ve olayı Sırbistan'ı sorumlu tutmuştu.

Banjska Manastırı ve çevresine sığınan silahlı grup, Kosova polisi tarafından kuşatılmış ve bölgede çatışmalar yaşanmıştı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic, olayın Kosovalı Sırplar tarafından gerçekleştirildiğini doğrulamış ve bir Kosova polisinin ölümüne yol açan bu olayı onaylamıştı.