NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Batı Balkan turu kapsamında Kosova'nın başkenti Priştine'ye gerçekleştirdiği ziyarette, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Stoltenberg, Kosova'nın kuzeyinde artan şiddet olaylarını kabul edilemez olarak değerlendirdi.

Danimarka Ukrayna için 18 Bohdana obüsü satın aldı Danimarka Ukrayna için 18 Bohdana obüsü satın aldı

Stoltenberg, şiddet olaylarının kontrol altına alınması ve bölgede yeni bir çatışmanın önlenmesi için NATO'nun daha kalıcı bir artışa gitme opsiyonunu değerlendirdiklerini belirtti. Bu çerçevede NATO'nun bölgedeki varlığını gözden geçirdiklerini ve varlığın artırılmasına yönelik adımlar attıklarını ifade etti.

Kosova'nın NATO üyeliği için gereken Barış için Ortaklık programına üyeliği konusunda ise Stoltenberg, bu kararın tüm NATO müttefikleri tarafından oy birliğiyle alınması gerektiğini ve bu konuda spekülasyon yapmaktan kaçındığını söyledi.

Stoltenberg, bölgedeki istikrarın tarafların diplomasiyi tercih etmesine bağlı olduğunu vurgulayarak, Kosova'daki tüm insanlar için güvenli bir ortamın sağlanması için gereken adımları atmaya devam edeceklerini ifade etti.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ise NATO'nun Kosova'daki özgürlük ve barışa verdiği destekten dolayı minnettar olduklarını belirtti. Sırbistan'ın bölgedeki barışı ihlal ettiğini savunan Osmani, NATO ve KFOR'un Kosova'nın istikrarsızlaşmasını önlemedeki rolünün hayati önem taşıdığını ifade etti.

Osmani, Kosova'nın hedefinin NATO üyeliği olduğunu vurgulayarak, Barış için Ortaklık programına üyelik ve sonrasında NATO üyeliğinin bölgede barış için bir güvence olacağını belirtti. Ayrıca, Sırbistan'ın bölgeye yönelik tehdit oluşturmaya devam ettiğini söyledi.

Stoltenberg, Kosova ziyaretinin ardından Sırbistan ve Kuzey Makedonya'ya geçerek temaslarda bulunacak.