Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Moldova Başbakanı Dorin Recean, NATO karargahında gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından basın açıklaması yaptılar. Stoltenberg, NATO ile Moldova'nın uzun bir geçmişi olduğunu ve son dönemde işbirliklerini derinleştirdiklerini vurguladı. Ayrıca Rusya'nın Moldova'ya enerji alanında ve dezenformasyonla baskı uyguladığını, istikrarı bozmaya çalıştığını belirtti. Bununla birlikte, Moldova'nın bu baskılara karşı kararlılıkla direndiğini ve Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik savaşını kınamış bir ülke olduğunu ifade etti.

Stoltenberg, NATO'nun Moldova'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tam olarak desteklediğini belirterek Rusya'dan Moldova topraklarındaki kuvvetlerini çekmesini talep etti. Aynı zamanda Moldova'nın NATO'ya güvenebileceğini belirtti. Bu yıl NATO'nun Moldova'ya siber savunma, stratejik iletişim geliştirme ve savunma kabiliyetlerini artırma amacıyla büyük bir destek paketi sunduğunu açıkladı. Moldova ile siyasi işbirliğinin artırılacağını ve bunun Moldova'nın AB entegrasyon sürecine de katkı sağlayacağını söyledi.

Moldova Başbakanı Recean ise ülkesinin savunma kabiliyetlerini artırmak istediğini dile getirdi. NATO'nun ve müttefiklerin bu konudaki desteği için teşekkür etti. Moldova'nın Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısının ardından kabiliyetlerini ve kurumların dayanıklılığını artırma çabalarına vurgu yaptı. Ayrıca uluslararası misyonlara ve tatbikatlara katılmak istediklerini ve bunların Moldova'nın kabiliyetlerini ve işbirliğini güçlendireceğini ifade etti.