Brüksel'de düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında, müttefiklerin uçak mürettebatını eğitme ve hava sahası kullanımı konusundaki yeteneklerini güçlendiren iki önemli girişim imzalandı.

İspanya 145 adet gelişmiş obüs satın alacak İspanya 145 adet gelişmiş obüs satın alacak

Hollanda'nın katılımıyla NATO Uçuş Eğitimi - Avrupa (NFTE) girişiminin katılımcı sayısı 13'e yükseldi. Bu girişimde yer alan ülkeler arasında Türkiye, Belçika, Çekya, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Karadağ, Kuzey Makedonya, Romanya, İspanya, İngiltere ve artık Hollanda bulunuyor. NFTE, en son teknolojiye sahip pilot eğitimini Avrupa genelinde uygun maliyetli ve birlikte çalışabilir bir şekilde sunmayı amaçlıyor.

Diğer yandan, Belçika ve İspanya, sınır ötesi hava sahası işbirliğine ilişkin bir niyet mektubu imzaladı. Bu imza ile Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Kuzey Makedonya, Norveç, Polonya, Romanya, Slovakya ve İsveç'in yer aldığı girişimin katılımcı sayısı 16'ya çıktı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, NATO'nun ulusal hava sahasını daha büyük ölçekte kullanmasının, güvenli ve esnek hava sahası çözümleri sunulması için sivil ve askeri otoriteler arasında yakın koordinasyonu gerektirdiği vurgulandı. Sınır ötesi hava sahası girişimi, müttefik sivil ve askeri yetkililerin, NATO eğitim ve tatbikatları ile Avrupa'nın çeşitli bölgelerindeki diğer hava faaliyetleri için hava sahası kullanımı konusunda işbirliklerini geliştirmelerini sağlıyor.

İmza töreninde konuşan NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana, "NATO'nun birlikte eğitim yapma ve geniş ölçekli tatbikat gerçekleştirme yeteneği, tüm alanlardaki caydırıcılık ve savunma duruşumuzun çok önemli bir parçasıdır. Bugün imza attığımız her iki proje de semalarımızı daha güvenli hale getirecek ve pilotlarımızın eğitimin tüm aşamalarında üstünlüklerini korumalarını sağlayacak," dedi.