Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı (SACEUR) Orgeneral Christopher Cavoli'in, 19 Ocak 2024 tarihinde Brüksel'de açıkladığı NATO'nun 90 bin askerle düzenleyeceği Soğuk Savaş döneminden sonra bir ilk olma özelliği taşıyan "Steadfast Defender (Sarsılmaz Savunucu 2024)" tatbikatında Türkiye de yer alacak.

SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİ SONRASI EN BÜYÜK TATBİKAT MAYIS'TA

31 NATO üyesi ve aday ülke İsveç'ten, 90 bin askerin katılacağı tatbikat, bu yılın mayıs ayı sonuna kadar sürecek. Orgeneral Cavoli konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "İttifak, güçlerini Kuzey Amerika'dan Atlantik ötesine hareket ettirerek Avrupa-Atlantik alanını takviye etme kabiliyetini gösterecek" ifadelerini kullanmıştı. NATO bu ölçekteki son tatbikatı, 1988 yılında yaklaşık 125 bin askerin katılımıyla gerçekleştirmişti.

NATO'nun Soğuk Savaş dönemi sonrasındaki en büyük tatbikatının Almanya, Polonya ve Baltık ülkelerinde yapılması planlanırken; ayrıca Rusya ile muhtemel savaş senaryolarını içermesi bekleniyor.nato-siviller-onumuzdeki-20-yil-icinde-rusya-ile-savasa-hazirlanmali-1705682912-963-x750

"SİVİLLER, 20 YIL İÇİNDE RUSYA İLE SAVAŞA HAZIRLANMALI"

Üst düzey NATO yetkilisi Amiral Rob Bauer, sivillerin önümüzdeki 20 yıl içinde Rusya ile topyekûn bir savaşa hazırlanmaları gerektiği uyarısında bulundu. Bauer, silahlı kuvvetler savaşın patlak vermesi için hazırlanırken, sivil vatandaşların da yaşamlarında toptan değişiklik gerektirecek bir çatışmaya hazır olmaları gerektiğini söyledi.

The Daily Telegraph gazetesi, 19 Ocak'ta Brüksel'de NATO savunma şeflerinin katıldığı bir toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Amiral Bauer'in demeçlerine yer verdi. Savaşın patlak vermesi durumunda çok sayıda sivilin seferber edilmesi gerekeceğini ve devletlerin bu süreci yönetecek sistemleri devreye sokmaları gerektiğini söyledi.

Kuzey Kore Padasuri-6 füzesini test etti Kuzey Kore Padasuri-6 füzesini test etti

Bauer, "Barış içinde olduğumuzun kesin olmadığını anlamalıyız. İşte bu yüzden biz Rusya ile bir çatışmaya hazırlanıyoruz" dedi. NATO yetkilisi, "Tartışma çok daha geniş kapsamlı. Aynı zamanda insanların da bir rol oynadıklarını anlamaları gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: qha