NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın sona ermesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, iki günlük toplantıda Ukrayna, Çin, Batı Balkanlar gibi birçok konuyu masaya yatırdıklarını açıkladı.

Stoltenberg, Ukrayna'daki saha durumunu değerlendirdiklerini ve Rusya'nın elinde bulunan bölgelerin yüzde 50'sinin Ukrayna ordusu tarafından geri alındığını belirtti. Ukrayna'nın egemen bir devlet olarak varlığını sürdürmesini vurgulayan Stoltenberg, bu durumun önemli bir kazanım olduğunu dile getirdi. Ayrıca, Rusya'nın çatışmalarda büyük kayıplar yaşadığını ve ekonomik anlamda zayıfladığını ifade etti.

Zelenskiy: ABD'de yeni yönetim gelirse onlarla çalışmak zorundayız Zelenskiy: ABD'de yeni yönetim gelirse onlarla çalışmak zorundayız

Stoltenberg, Rusya'nın siyasi anlamda sadece Ukrayna'da değil, aynı zamanda Kafkasya ve Orta Asya'da da etkisini kaybettiğini belirterek, Rusya'nın Çin'e daha fazla bağımlı hale geldiğini söyledi. Ayrıca, Rusya'nın askeri güçlerinde önemli kayıplar yaşadığını, yüzlerce uçak, binlerce tank ve 300 binden fazla kayıp verdiğini aktardı.

Rusya'nın ekonomik olarak zor durumda olduğunu belirten Stoltenberg, petrol ve gaz gelirlerinin düştüğünü, 1000'den fazla yabancı şirketin Rusya'daki faaliyetlerini durdurduğunu ya da küçülttüğünü, geçen yıl 1,3 milyon kişinin Rusya'yı terk ettiğini açıkladı. Stoltenberg, tüm bu faktörlerin, Putin'in Ukrayna'yı işgal etmekle stratejik bir hata yaptığını gösterdiğini belirtti.

Rusya'nın halen ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurgulayan Stoltenberg, Rusya'nın ekonomisinin savaş zemininde olduğunu ve Putin'in kayıplara karşı toleransının yüksek olduğunu ifade etti. Ayrıca, Rusya'nın Ukrayna'daki hedeflerinin değişmediğini ve enerji altyapısını hedef alarak Ukrayna'yı karanlıkta bırakmaya çalıştığını söyledi.