ABD, İsrailli esirleri kurtarma operasyonuna katılmadıklarını iddia ediyor ABD, İsrailli esirleri kurtarma operasyonuna katılmadıklarını iddia ediyor

İsrail basınında yer alan haberlere göre, Başbakan Benjamin Netanyahu, Meclis'in Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi'nde yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'de ateşkes ve esir takası teklifine karşı çıktı. Netanyahu, Biden'ın Gazze'ye saldırıların sona erdirilmesi yönündeki teklifine ilk tepkisini dile getirerek, İsrail'in önerdiği ile Biden'ın sunduğu teklif arasında "boşluklar" olduğunu belirtti.

Netanyahu, ateşkes ilan etmeye hazır olmadığını vurgularken, Biden'ın açıklamalarını eleştirdi ve "Biden (teklifinde) önemli bir ayrıntıdan bahsetmedi; ikinci aşamada İsrail savaşı bitirmeyi kabul etmedi, sadece savaşın sonunu 'tartışmak' istedi. Tartışmak ne anlama geliyor? Biz sadece kendi şartlarımız doğrultusunda tartışırız." dedi.

Esirlerin serbest bırakılacağı ilk aşamada anlaşmaya varılmadığını belirten Netanyahu, anlaşmada birçok detayın olduğunu ve tümü başarıya ulaşmadan saldırıların sona erdirilmeyeceğini ifade etti. "Esirlerin salıverilmesi için savaşa 42 gün ara verebiliriz, ama savaşı durduramayız." diyen Netanyahu, anlaşmanın ayrıntılarını paylaşmayacağını ve "Ancak ABD Başkanının tanımladığı şey doğru değil, henüz açıklanmayan daha fazla ayrıntı var." şeklinde konuştu.

Başbakan Netanyahu, mevcut önerilerin Gazze'ye saldırıları durdurmayacağını, sadece Gazze'deki İsrailli esirlerin serbest bırakılması için geçici bir ateşkese yol açacağını belirtti.