Savunma Bakanı Bjørn Arild Gram Karadeniz'in ve deniz alanının Ukrayna için stratejik önemini vurguladı. "Denizcilik Yeteneği Koalisyonu'nun eş başkanı olarak Norveç, Ukrayna'nın Sahil Güvenliğini kurabilmesini ve denizcilik yeteneklerini mümkün olan en hızlı şekilde arttırabilmesini sağlamanın önemli olduğunu düşünüyor. Norveç, Almanya tarafından Ukrayna'ya hibe edilen helikopterlerin işletme ve bakımının desteklenmesine yardımcı olmak amacıyla Sea King helikopterleri için yedek parça bağışında bulunacaktır."

Eski bir model olan Sea King helikopterleri, yedek parça temini açısından önemli zorluklar teşkil ediyor. Bu helikopterler Norveç'te 1973'ten 2023'e kadar hizmet vermiş ve o tarihten bu yana SAR Queen (AW101) helikopterleriyle değiştirilmiştir.

Norveç Sea King'leri azami uçuş saatlerine ulaştıkları için tamamının bağışlanması mümkün değil.

Rusya, ABD'nin aldığı önlemlere karşı nükleer füzelerin konuşlandırılma olasılığını tartışmaya açtı Rusya, ABD'nin aldığı önlemlere karşı nükleer füzelerin konuşlandırılma olasılığını tartışmaya açtı

Daha önce Almanya Ukrayna'ya altı Sea King helikopteri bağışlama kararı almış, İngiltere ise üç helikopter bağışlamayı planlamıştı. Norveç'in yedek parça bağışı özellikle Almanya tarafından sağlanan altı helikopteri destekleyecek.