Mayın Filosu Komutanı Tümamiral Mustafa Kaya, Çanakkale Deniz Müzesi'nde düzenlenen basın brifinginde Nusret-2023 Davet Tatbikatı'nın detaylarını paylaştı. Tatbikatın, her yıl düzenlenen mayın harbi tatbikatlarından biri olduğunu ve Türk Deniz Kuvvetleri ile dost ve müttefik deniz kuvvetleri arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçladığını belirtti. Tümamiral Kaya, tatbikatın adını, Çanakkale Boğazı'na mayın döken Nusret Mayın Gemisi'nden aldığını hatırlatarak, bu geminin anısını yaşatmak amacıyla TCG Nusret Gemisi'nin inşa edildiğini ifade etti.

Milli ağ çözümü NATO tatbikatında sınavı geçti Milli ağ çözümü NATO tatbikatında sınavı geçti

Tatbikata Türkiye'den Mayın Filosu Komutanı 1. Arama Tarama Filotillası Komodoru, 2. Arama Tarama Filotillası Komodoru ve 1. Amfibi Gemiler Filotillası Komodoru gibi önemli birliklerin katılacağını belirten Kaya, ayrıca NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 unsurlarının da İtalya'dan bir komuta kontrol gemisi ve birçok ülkeden gemi ve personel ile tatbikata dahil olacaklarını açıkladı. Tatbikatın Türk deniz, kara ve hava unsurları ile birlikte dost ve müttefik ülkelerden katılımcıların 28 Kasım'da başladığı ve 6 Aralık'ta sona ereceği belirtildi.

Kaya, tatbikatın üç aşamadan oluşacağını ifade ederek, mayın döküşü, mayın karşı tedbirleri ve liman ziyaretlerini içeren bu safhaların başarıyla tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi. TCG Bayraktar'dan sevk edilecek olan tatbikatın, mayın harbi harekat merkezi aracılığıyla Mayın Filosu Komutanlığı tarafından yönetileceğini belirtti. Tümamiral Kaya, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, dünya genelinde 1. Dünya Savaşı'ndan kalma 200'ün üzerinde mayın tespit edildiğini ve Türk Deniz Kuvvetleri'nin bu riski minimize etmek için çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.