Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Kim Tae-hyo, ABD ile ortak nükleer stratejinin planlanması ve uygulanmasına ilişkin ilkelerin 2024'ün ortasına kadar tamamlanmasına dair bir mutabakata varıldığını açıkladı. Yonhap'ın haberine göre, Kim ve ABD Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) İstihbarat ve Savunma Politikası Koordinatörü Maher Bitar, Kuzey'in nükleer faaliyetlerine karşı birlikte hareket etmek için oluşturulan Nükleer Danışma Grubu'nun (NCG) toplantısı için ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) bir araya geldi.

İvedi ve Kararlı Karşılık Taahhüdü

Çin ve BAE, temmuz sonuna kadar sürecek ortak hava tatbikatına başladı Çin ve BAE, temmuz sonuna kadar sürecek ortak hava tatbikatına başladı

Toplantının ardından yapılan açıklamada, Kim, ABD ve Güney Kore'nin ortak nükleer stratejinin planlanması ve uygulanmasına ilişkin ilkelerin önümüzdeki yılın ortasına kadar tamamlanması konusunda anlaşıldığını belirtti. Kim, bu ilkelerin hassas nükleer istihbaratın paylaşılmasını içereceğini ve uygulama kapsamında liderler düzeyinde gerçek zamanlı iletişim kanalına yer verileceğini vurguladı.

Ayrıca, Kuzey Kore'nin nükleer saldırısı durumunda "ivedi, ezici ve kararlı bir karşılık" verilebileceği taahhüdünde bulunduğunu ifade eden Kim, bu çerçevede alınacak önlemlerin de anlaşmanın bir parçasını oluşturduğunu kaydetti.