Pakistan'ın İslamabad kentindeki Dışişleri Bakanlığı binasında gerçekleşen basın toplantısında, Pakistan geçici hükümet Dışişleri Bakanı Jalil Abbas Jilani, Pakistan'ın İsrail politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını vurgulayarak, "Pakistan'ın İsrail ile ilgili pozisyonunda kesinlikle değişiklik yok. Filistin halkına kendi kaderini tayin hakkı verilene kadar İslamabad bu pozisyonunu sürdürecek." şeklinde konuştu.

Jilani, İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarını ve bölgeyi kuşatmasını eleştirerek, "Bu durum soykırım ile eşdeğer tutulabilecek bir durum. Aslında bu, İsrail tarafından Filistin'in zavallı halkına karşı yürütülen bir soykırımdır." dedi. İsrail'in saldırgan bir tutum sergilediğini belirten Jilani, Tel Aviv yönetiminin sivil nüfusa hava saldırıları düzenlediğini ve birçok masum kadın, erkek ve çocuğun hayatını kaybettiğini ifade etti.

Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı

Jilani, Filistin meselesinin Pakistan için son derece önemli olduğunu vurgulayarak, Gazze halkının gıda, su ve sağlık hizmetlerine ulaşamadığını dile getirdi. İsrail'in, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına saygı duyması gerektiğini ve Filistin'in kendi kaderini tayin hakkını tanıyan BM kararlarına uyması gerektiğini söyledi.

Pakistan'ın, 1967 sınırları öncesinde Kudüs'ün başkenti olduğu bir Filistin devletinin tanınmasını desteklediğini belirten Jilani, ülkelerinin BM ve uluslararası kuruluşlar aracılığıyla Filistin halkına insani yardım sağlama konusunda çalıştığını açıkladı.

Son olarak, Jilani, Başbakan Anvarul Hak Kakar'ın gelecek hafta Çin'de düzenlenecek 3. Kuşak ve Yol Forumu'na katılacağını ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ni ziyaret edeceğini ifade etti.