Global Defense Insight haberine göre, Baykar'ın Akıncı ve Bayraktar TB2 gibi modeller ile GIDS Shahpar-II ve Wing Loong II gibi İHA'lar ile yeni tip gezici mühimmatlar envantere dahil edildi. Tören, resmi İHA'larla birlikte radarlar ve hava mobilite platformlarının operasyonel hale getirildiğini gösteriyor.

NATO müttefikleri Ukrayna'ya 1 milyon İHA gönderecek NATO müttefikleri Ukrayna'ya 1 milyon İHA gönderecek

Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Zaheer Ahmed Baber Sidhu, yapılan konuşmada, son dönemde envantere eklenen J-10C savaş uçakları, hava mobilite platformları, modern radarlar, İHA sistemleri, gezici mühimmat yetenekleri ve uzun menzilli roketlerin ülkenin hava savunma kabiliyetini önemli ölçüde güçlendirdiğini vurguladı. Bu modernizasyon çabaları, Hindistan'ın silahlı kuvvetlerinin benzer çabalarına paralel olarak gerçekleşiyor.

Törene, Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Zaheer Ahmed Baber Sidhu ve Kara Kuvvetleri Başkanı General Syed Asim Munir gibi üst düzey yetkililerin yanı sıra Çin ve Türkiye'den askeri temsilciler de katıldı. Pakistan Hava Kuvvetleri, Çin ve Türkiye'den temin edilen İHA'ların yanı sıra yerli üretim İHA'larını da Pakistan Ulusal Havacılık Bilim ve Teknoloji Parkı (NASTP) bünyesinde geliştirmeye devam ediyor.

Editör: Merve Tuç