Pentagon Sözcüsü John Kirby, İsrail-Filistin çatışması ve İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında zorlu sorularla karşı karşıya kaldı. Bir gazeteci, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant ile yaptığı telefon görüşmelerine atıfta bulunarak, "İsrail, savaş hukukuna uyuyor mu?" diye sordu. Pentagon Sözcüsü bu soruya, "İsrail ordusunun operasyonu. Bizim yaptığımız ise kamuya açık ve kapalı konuşmalarımızda onlara insani hukuka ve silahlı çatışma hukukuna uymayı sürdürmelerini söylemek." yanıtını verdi.

Çin, atmosfer ve uzay çevresi gözlem uydularını fırlattı Çin, atmosfer ve uzay çevresi gözlem uydularını fırlattı

Gazeteciler, ABD'nin İsrail'in ABD'den aldığı silahları kullanmasının ahlaki ve hukuki sorumluluğunu sorgularken, Pentagon Sözcüsü Singh, İsrail'i savunarak, tüm masum sivillerin hayatının önemli olduğunu ve insani hukuka uyulması gerektiğini vurguladı. Özellikle Gazze'deki sivil kayıpların önemine dikkat çekti ve ABD'nin bu konuda net olduğunu belirtti.

Gazetecilerin ısrarlı soruları karşısında, Pentagon Sözcüsü, İsrail ordusunun operasyonlarının kendileri tarafından savunulamayacağını belirterek, bu tür konuların İsrail ile görüşmeler yoluyla ele alınması gerektiğini ifade etti.

Editör: Mustafa Yıldız