Pentagon Sözcüsü General Pat Ryder, bir basın toplantısında İsrail-Filistin çatışması hakkında açıklamalarda bulundu. Ryder, "Hamas'ın yeniden toparlanmasına izin verecek ve İsrail vatandaşları ile diğerlerini tehlikeye atacak bir ateşkesi desteklemiyoruz." dedi. Ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'ye insani yardımın girişini, esirlerin ve diğer vatandaşların çıkmasını sağlamak için insani bir ara verilmesini desteklediğini ifade etti. Savunma Bakanı Lloyd Austin'in de Gazze'deki Filistinli sivillere insani yardımların ulaştırılması konusunu ele aldığını belirtti.

Reisi'yi taşıyan helikopter ABD'den tedarik edilenler arasında Reisi'yi taşıyan helikopter ABD'den tedarik edilenler arasında

Ryder, bu konunun düzenli olarak vurgulandığını ve ABD hükümetinin Gazze'ye insani yardımların ulaştırılması için çaba gösterdiğini söyledi.

Ayrıca, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrail-Filistin çatışmasına insani bir ara verilmesi gerektiğini belirterek, "Çatışmaya herhangi bir ara verilmesi, Hamas'ın yararına olur. Bu bir gerçek. Burada karmaşık birçok gerçek var. İnsani bir ara verilmesi, esir alınanların serbest bırakılması için iyi olurdu. Ancak Hamas'ın da bunu kendi avantajı için kullanacağından emin olabilirsiniz." dedi.