Putin ve Macaristan Başbakanı Orban, Çin'deki ziyaretleri sırasında bir araya geldi. Görüşmede, Rusya ile Macaristan arasındaki ilişkilerin karşılıklı çıkarları gözeterek geliştiğine işaret eden Putin, "Ne yazık ki bu yılın ilk 7 ayında yüzde 35 düşüş yaşandı. Bu süreci olumlu yönde etkilemek için ilave olarak neler yapmamız gerektiğini düşünmemiz gerekiyor." ifadesini kullandı.

Putin, jeopolitik gelişmeler nedeniyle temasların ve ilişkileri geliştirmenin zorlaştığı bir dönemden geçildiğini belirterek, "Buna rağmen Avrupa'nın birçok ülkesiyle ilişkilerimizi sürdürüyor ve geliştiriyor olmamız memnuniyet verici. Bu ülkelerden biri de Macaristan'dır." diye konuştu.

Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak

Macaristan Başbakanı Orban da bugünkü görüşmenin, 2009’dan bu yana Putin’le yaptığı 13. görüşme olduğunu aktararak, "Zor görüşmelerimiz oldu ama hiçbiri bu kadar zor olmadı, hiç bu kadar zor durumda kalmamıştık." dedi.

Macaristan’ın Rusya ile ilişkilerinin askeri operasyon ve yaptırımlar nedeniyle zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan Orban, “Bu birlikte inşa ettiğimiz şeyin ‘dokusunu’ derinden etkiledi. Bu işbirliğinin sadece temaslar düzeyinde değil ekonomik düzeyde de mümkün olduğu sürece sürdürülmesini istiyoruz.” diye konuştu.