Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24. Devlet Başkanları Zirvesi'nde konuştu.

Konuşmasında, ŞİÖ üye ülkeleri arasındaki ortaklığın önemine dikkat çeken Putin, Rusya'nın ŞİÖ ülkeleriyle ticaret hacminin dörtte bir arttığını belirtti. Putin, "Ülkelerimiz, ödemelerde ulusal para birimlerinin kullanımını artırıyor. Bu yılın ilk dört ayında, ulusal para biriminde yapılan ticaret işlemlerinin payı yüzde 92 arttı," dedi.

ABD, Çek Cumhuriyeti'ne Hellfire ve APKWS füzesi satışını onayladı ABD, Çek Cumhuriyeti'ne Hellfire ve APKWS füzesi satışını onayladı

Putin, zirvede hazırlanan belgelerin ŞİÖ'nün rolünü ve etkisini artıracağını vurguladı ve güvenliğin korunmasının önemine değindi. "Bugün alınan kararlar, ŞİÖ Bölgesel Terörle Mücadele Yapısı'nın güvenlik tehditlerine karşı evrensel bir merkez haline gelmesini ve Duşanbe'de uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele merkezinin kurulmasını amaçlıyor," diye ekledi.

Ukrayna krizine ilişkin olarak Putin, "Rusya, Ukrayna'daki kriz durumunun siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesinden yana. Bu kriz, ABD ve müttefiklerinin acımasız politikası sonucu ortaya çıktı. Haziran ortasında bir çözüm teklifi sunduk. Ukrayna ve Batılı sponsorların bu teklifi kabul etmesi, çatışmaların durdurulmasına ve müzakerelerin başlamasına imkan sağlayacak," dedi.

Putin, ayrıca ŞİÖ ülkelerinin Ukrayna meselesinin çözümüne yönelik önerileri dikkate almaya hazır olduğunu ifade etti.

Gazze Şeridi'ndeki duruma da değinen Putin, "Tarih, ABD'nin Filistin düğümünü tek başına kesme girişimlerinin ve BM kararlarının uygulanmamasının ters etki yarattığını gösterdi," dedi. Putin, Afganistan-ŞİÖ Temas Grubu'nun yeniden çalıştırılması fikrini desteklediklerini ve bunun Afganistan'daki duruma katkıda bulunacağını söyledi.